Патології членорозміщення та положення плода у сук і кішок

Такі патології зустрічаються рідко, так як таз і родові шляхи сук і кішок благоприємні для родової діяльності.

Неправильне положення плода. При фізіологічному перебігу родів у сук і кішок роги матки скорочуються по черзі, спочатку один ріг, а потім другий. Коли хвиля перистальтики охоплює один ріг матки, отвір його розширюється і перший плід, який в ньому розміщується, рухається по рогу в бік тазової порожнини. У цей час отвір другого рогу, перейми в якому відсутні, закритий, що нагадує сфінктер, який не дає можливості виведенню першого плоду з цього рогу. Чітка синхронність скорочень рогів матки забезпечує ритмічний рух кожного плоду у бік тазової порожнини.

При розладах нервової або гуморальної регуляції родового процесу синхронність скорочень рогів, а потім матки порушується, і це призводить до одночасного вклинення в родовий канал двох плодів. У цьому випадку однин з них, який швидше досягає входу в тазову порожнину, стискується другим, набираючи поперечного положення перед входом в таз.

Надання допомоги. Для виправлення поперечного положення потрібно перевести плід в головне або тазове передлежання. Відтягуючи рукою (у сук великих порід) передню частину тулуба плоду, захоплюють задні кінцівки і виводять їх у тазову порожнину. Виправити положення легше при введенні в порожнину матки слизистих речовин. Якщо рука не входить в родові шляхи, то застосовують щипці або гачки, а в разі неудачі - кесарів розтин.

Неправильна позиція. При фізіологічному перебігу родів плід рухається в порожнину тазу, знаходячись у верхній позиції. Затримка родової діяльності може виникнути при розміщенні плода в нижній або боковій позиції.

Нижня позиція. При такій позиції плід може бути як в головному, так і в тазовому передлежанні.

Надання допомоги. При введенні пальців руки у родові шляхи намацують передлежачі частини плоду, за якими визначають його розміщення.

Для виправлення позиції плід захоплюють рукою або пальцями за передлежачі частини і намагаються повернути навколо повздовжньої осі, щоб його спина була повернена до спини самки. Це легко вдається при тазовому передлежанні плоду. При головному перед-лежанні краще скористатися щипцями, якими захоплюють голову з боків і, повернувши щипці навколо поздовжньої осі, надають плоду правильну позу. У випадках, коли виправити неправильну позу плода не вдається, то його витягують за допомогою гачка, або акушерських петель, накладених на голову чи задні кінцівки позаду заплюсневих суглобів.

Неправильне членорозміщення голови плода. Дана патологія у плода нерідко обумовлює затримку нормального його виходу через тазову порожнину. Інколи голова плода перед входом у таз відхиляється від поздовжнього напрямку і тисне на стінку таза, що викликає затримку родового акту. Ця аномалія у самок спостерігається рідко. Частіше голова впирається в передній край таза, при цьому, як правило, плід мертвий, оскільки живий внаслідок своїх рухів

Надання допомоги. При вдалій спробі просунути пальці руки в порожнину матки, голову плода захоплюють рукою й виводять у порожнину таза, потім плід витягують назовні.

Якщо пальці рук акушера не можуть пройти через вузький таз самиці, а вдається тільки кінчиками пальців намацати неправильно розміщену голову плода, то виправити її дещо важче. В цьому випадку вдаються до застосування довгого дротяного гачка, яким фіксують плід, потім пальцями відштовхують плід, щоб вивільнити його голову, яка вклинилася у вхід до таза. Після цього натяганням за гачок виводять голову в родовий канал і витягують плід назовні.

Неправильне членорозміщення кінцівок. Членорозміщення передніх кінцівок плода при родах у самок м'ясоїдних практично не відіграє суттєвого значення у затримці родів. При тазовому передлежанні плід може зупинитися в родовому каналі внаслідок зігнутості кінцівок у тазостегновому суглобі.

Надання допомоги. Виправити кінцівки вдається легко, якщо є можливість ввести руку в родові шляхи. Відштовхнувши плід пальцями, прагнуть спрямувати кінцівки у тазову порожнину. Загнуті кінцівки переводять в положення із зігнутими скаковими суглобами та в тазостегновому суглобі. Потім захоплюють одну кінцівку між вказівним і середнім пальцями, а другу - між середнім і безіменним так, щоб кінцівки лежали на долоні. Після цього плід витягують назовні. Невеликий плід при достатньо широкій тазовій порожнині самки можна витягнути без виправлення кінцівок, захопивши його щипцями за тазову частину тіла з боків і підтягуючи за ручки щипців, але міцно зафіксувати плід щипцями не завжди вдається. При такій ситуації слід використати тугі дротяні гачки, їх просовують між задніми кінцівками плоду і фіксують у ділянці колінних складок (по одному гачку з кожного боку). Натягуючи за гачки, плід витягують назовні з родових шляхів.

При неправильному положенні, неправильній позиції та неправильних членорозміщеннях під час надання акушерської допомоги необхідно чітко враховувати перейми, потуги та паузи, що сприятиме прискоренню рододопомоги і отриманню більшої кількості живого приплоду.

Якщо тонус м'язів матки знижений (гіпотонія), то за 7-20 хв. до витягування плода слід застосувати фармакологічні препарати, які викликають скорочення стінки матки.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати