Мастити у корів

Мастити у корів можуть виникати під час лактації, запуску та сухостійного періоду.

Серозний мастит у корови
Серозний мастит у корови

За клінічними ознаками та за характером запального ексудату мастити у корів проявляються у вигляді: серозного, катарального, фібринозного, гнійного, геморагічного.

Одна форм маститу може переходити в іншу при ускладнені запального процесу. 

Серозний мастит характеризується активною гіперемією, сильним випотіванням серозного ексудату і виходом лейкоцитів у підшкірну та інтерстиціальну тканину. У корови відмічають загальне пригнічення, погіршення апетиту, підвищення температури тіла і зменшення надою. Уражена чверть, половина чи все вим'я збільшене в об'ємі, гаряче та болюче на дотик, ущільненої консистенції. Дійка збільшена і болюча, молоко із враженої долі водянисте у перших порціях, а потім нормальне, але секреція його знижена. Якщо своєчасно не усунути причину та призначити лікування тварині, запалення може перейти в катаральну форму. 

Лікування треба розпочати якомога раніше. З раціону годівлі виключають соковиті корми, забезпечують спокій, достатню кількість підстилки. Для звільнення молочної залози від секрету проводять часте здоювання 5-6 разів на добу. Коли запалення тільки почалося, на уражену молочну залозу застосовують холодну аплікацію жовтої глини з оцтом. Глина розводиться до стану густої сметани і в неї додається оцет (на 1 л води 100 мл отцету). Глина знімає набряклість тканин і проявляє знеболюючу дію. Аплікацію глини тримають 2 години а потім знімають і в запалену молочну залозу втирають протизапальні мазі - дібутин, крем" Доктор", мастисан, санамаст, крем-емульсію ДЕ, піхтоінову мазь, аерозольні препарати полькортолон, оксикорт, які розпилюють на шкіру запаленої молочної залози. Проводять масаж запаленої молочної залози знизу вверх для відтоку ексудату. Для прискорення розсмоктування запального інфільтрату застосовують тепло у вигляді припарок, спиртових компресів, аплікації парафіну. Добрі результати в лікуванні дає патогенетична терапія. Корові проводять коротку новокаїнову блокаду нервів вим'я за Логвіновим або промежину блокаду. При своєчасному лікуванні серозний мастит проходить за 2-3 дні і тварина видужує.

Катаральний мастит. Це запалення молочної залози, що проявляється враженням епітелію слизової оболонки молочної цистерни протоків і альвеол. У корови відмічається легке пригнічення незначне підвищення температури, зниження надою. Збільшення розмірів вим'я, болісність і місцева температура виражені слабо, секреція молока знижується, з ураженої дійки виділяється водянисте молоко з домішками пластівців та згустків казеїну.

Лікування. Для ефективного лікування необхідно визначити причину маститу, щоб подальша антибіотикотерапія була ефективною і повернула корові здоров'я і продуктивність у найкоротші строки. Для практичного лікаря дуже важливо знайти нові, ефективні та екологічно чисті методи лікування маститу. Практичний досвід показує що вирішальним у забезпечені лікувального ефекту є не тільки доза антибіотика а й шлях його введення і чутливість наявної мікрофлори. Лікування катарального маститу проводять за такою схемою: для видалення казеїнових згустків внутрішньовименно в уражену долю за допомогою молочного катетера вводять 2% теплий розчин соди в дозі 60-80 мл і через 15 хвилин здоюють. Потім застосовують внутрішньовименне введення антибіотиковмістимих протимаститних препаратів: мастомокс, бровамаст, мастилекс, мастицид, мастіріфін, лінкоміцин, мультиджект,мультибай,байоклав,лактобай,дуофаст та ін. Перед введенням препарати підігрівають до температури 38 градусів і вводять у дозуванні один шприц - одне введення. Ефективними в лікуванні є новокаїнові блокади за Логвіновим та промежинна блокада. Проводять масаж молочної залози зверху вниз із застосуванням розсмоктуючих мазей: санофіт, крем емульсія ДЕ, мастисан, лінімент прополісу та ін. Застосовують внутрішньом'язово катозал в дозі 10мл.зінтервалом 12годин до повного одужання тварини,як унікальний стимулятор обміну речовин,що забезпечує регенерацію тканин молочної залози.

Молоко від хворих на мастит корів, яких лікували із застосуванням антибіотиків, не допускають в їжу та не згодовують тваринам, воно повинно утилізуватися згідно інструкції.

Фібринозний мастит характеризується гострим перебігом та виходом за межі судин фібриногену і накопиченням його в сполучній тканині, молочних протоках і альвеолах. У корів відмічають сильне пригнічення, зниження або відсутність апетиту, підвищення температури тіла до 41, різким зменшенням молочної продуктивності. Все вим'я або окремі його частки збільшенні, тверді при пальпації, сильно болючі, відчувається крепітація. Молоко жовтуватого кольору, містить пластівці та згустки фібрину. Влітку спостерігаються спалахи фібринозного маститу, причинами якого є мухи-жигалки, які травмують молочну залозу (літній мастит).

Лікування. При фібринозному маститі проводять лікування за принципом катарального маститу, але масаж вим'я протипоказаний. При підвищенні температурі призначають внутрішньомязево антибіотики та внутрішньовенні ін'єкції 10% розчину глюконату кальцію та глюкози. Молоко від хворих корів утилізують.

Гнійний мастит розвивається як ускладнення катарального маститу при проникненні гнійної мікрофлори через дійковий канал або з кров'ю і проявляється у трьох формах: гнійно-катарального запалення, абсцесу та флегмони вим'я. У корови відмічається пригнічення, підвищення температури тіла до 41 градусу. Вражена чверть збільшена, ущільнена, болюча. Секреція молока майже відсутня. Ексудат, що виділяється з дійки, має сметаноподібну консистенцію і неприємний запах. При абсцесі вим'я поверхня враженої чверті тверда, болюча, гаряча. На шкірі ураженої частки поодинокі або множинні абсцеси. Флегмона вим'я проявляється розлитим гострим гнійним запаленням підшкірної клітковини молочної залози.

Лікування гнійно-катарального маститу проводять по такій схемі як і катарального але масаж протипоказаний. При абсцесі вим'я - поверхнево розміщені абсцеси розтинають і заповнюють порожнину абсцесу антисептиками та вставляють дренаж. При флегмоні вим'я змазують уражені ділянки іхтіолгліцериновою мазею, мазею Вишневського, застосовують теплові процедури і роблять широкі розрізи флюктуючих ділянок з дренуванням їх марлею, просоченою гіпертонічним розчином натрію хлориду.

Геморагічний мастит проявляється гострим геморагічним запаленням з крововиливами в проміжну тканину, альвеоли та молочні протоки. Виникає в перші дні після родів як ускладнення серозного маститу. Уражена частка вим'я збільшена, набрякла, болюча, гаряча, на шкірі виступають червоні плями, дійки набряклі, темно червоні, удій різко знижується, молоко водянисте, червоне з густками крові.

Лікування. Проводять часті здоювання, втирання подразнюючих речовин. При утворенні кров'яних згустків через дійковий канал вливають в молочну цистерну соле-содовий розчин та внутрішньовенно вводять 10% розчин кальцію хлориду. Застосовують новокаїнові блокади за Д.Д. Логвіновим та промежинну блокаду, катозал.

Іноді мастит у корів може перебігати без видимих клінічних ознак, приховано, безсимптомно. Такий мастит називають субклінічним. Це серйозна проблема тваринництва, так як запальний процес проявляється у змінах фізико хімічних властивостей та клітинного складу молока (збільшення в молоці соматичних клітин). Цю форму маститу у корів діагностують при допомозі діагностикумів - мастидину, димастину, реагенту N, мастиприму, каліфорнійського маститного тесту,які реагують на збільшення соматичних клітин в молоці і змінюють його консистенцію, яка стає желеподібною. При виявлені хворих корів їм призначають лікування за схемою катарального маститу.

Для профілактики маститу необхідно проводити правильний запуск корів та санацію молочної залози при останньому доїнні шляхом інтрацистернального введення антибіотиків пролонгованої дії байоклокс DC по одному тубо-шприцу. Слід ретельно проводити підготовку вим'я до кожного доїння та його масаж та контролювати роботу і санітарний стан доїльної установки.

В даний час ветеринарні лікарі для профілактики маститу використовують введення вакцини стартвак. Після введення активізується імунітет, знижується ризик захворювання на клінічну і субклінічну форму маститів. Вакцину застосовують двократно: перша вакцинація за 45 днів до отелення, а друга на 52 день після отелення.

Рекомендації з власного досвіду лікування маститів

Практика і мої спостереження стверджують, що при серозному маститі краще не втручатися у дійковий канал і не вводити в нього антибіотиковмістимі протимаститні препарати, так як при цьому можна травмувати молочні цистерни та дійковий канал (в результаті сильного набряку) і запальний процес ускладниться і перейде у катаральну форму запалення.

при лікуванні серозного маститу застосовую місцеву і патогенетичну терапію. у вражені долі вим'я втираю суміші, що виготовляються за такими нетрадиційними рецептами:

Суміш 1: мед - 100 г, спирт 70% - 100 мл (можна і звичайну горілку), сік цибулі - 100 мл, смалець - 100 г.

Суміш 2: оцет 6% - 100 мл, горілка - 100 мл, жовтки куриних яєць - 3 шт, смалець (або олія) - 100 г.

Всі компоненти, що входять до складу сумішей мають лікувальні властивості: мед підсилює кровопостачання, лімфообіг, регенерацію і розсмоктування продуктів запалення; спирт проявляє анестезуючі та аналгезуючі властивості; сік цибулі обумовлює антимікробні, антибіотичні, антисептичні протизапальні властивості; оцет виконує терапевтичний ефект, що проявляється у зниженні місцевої температури; жовтки куриних яєць містять лицетин, холін, сірку, білки і жири, антиглобуліни, які прискорюють розсмоктування застійних явищ у молочній залозі та відновлює клітини; смалець має пом'якшуючу дію і використовується в сумішах як формоутворювач.

Вже після декількох втирань молочна залоза приходить до своїх фізіологічних норм. При цій формі маститу обов'язково в лікування включаю новокаїнову блокаду нервів вим'я за Логвіновим або промежинну блокаду, або внутрішньо-аортальне введення новокаїну як патогенетичного засобу. Блокади усувають лімфоспазми, знімають больові імпульси і нормалізують фізіологічні процеси в тканинах вим'я. 

При катаральному маститі в дійковий канал після його очищення 2% розчином соди з послідуючим здоюванням. В уражену долю за допомогою молочного катетера ввожу насичений розчин цукру (250 г цукру на 100 мл води), який стерилізую на водяній бані 5 хв і фільтрую. Вводити його треба підігрітим до температури тіла в кількості до 80 мл (в залежності від величини вим'я) 3-4 рази на добу з одночасним втиранням сумішей, описаних вище. Розчин цукру діє антимікробно, не впливає на тканини молочної залози і не знижує секрецію молока.

При інших формах маститів лікування проводжу традиційне з використанням антибіотиковмістимих протимаститних препаратів, втиранням протизапальних антисептичних мазей та патогенетичної терапії. Але поряд з цим використовую в лікуванні інтрацистернальне (внутрішньовименне) введення алое (в ампулах) в дозі 5 мл або протимаститного коктейлю (10 мл 2% новокаїну, 4 мл гідрокортизону, 10 мл гентаміцину, 1 флакон біциліну-5) та в/м аініл.


Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати