Патології розташування плода під час родів

До патологій родової діяльності відносять: неправильне членорозміщення, передлежання та позицію плоду 

Неправильне розташування голови плода

Заворот голови у бік

Ця аномалія може бути наслідком неправильного надання акушерської допомоги, коли роблять спроби витягнути плід за кінцівки, які прорізались із родових шляхів. При акушерському дослідженні виявляють обидві передні кінцівки в родовому каналі, але одна з них коротша, голови не відчувають. При глиб­шому введенні руки пальпується шия (у лошати - грива).

Допомога: фіксують передні кінцівки, плід відштовхують у матку. Руку вводять в родовий канал фіксують пальцями носові ходи або очні орбіти і виводять голову у родовий канал. Якщо рукою неможливо випрямити голову то накладають подвійну акушерську петлю або очні гачки. 

Закидання голови на спину

Така патологія трапляється досить рідко і є тяжким ускладненням. Пальпаторно встановлюють передлежання плода, трахеальні кільця, пульсуючі сонні артерії.

Допомога: акушерськими петлями фіксують грудні кінцівки та переводять голову плода із спини на бік. Рододопомогу надають як у разі завороту голови на бік. 

Скручування шиї в тій чи іншій мірі змінює розміщення голови плода в родовому каналі. Воно може виникнути внаслідок передчасного вклинювання голови і передніх кінцівок у таз, коли плід ще перебуває у нижній або нижньо-боковій позиції. При дальшому розвертанні тулу­ба плода у верхню позицію його голова, защемлена в родовому каналі, залишається нерухомою, внаслідок чого шия скручується.

Допомога: фіксують передлежачі частини плода. Відштовхують плід у матку і захвативши голову за щелепи, повертають її у бік, протилежний від скручування шиї.

У плодів свиней, сук і кішок із числа неправильних положень голови відмічається лише опускання її вниз. Виправляють її положення пальцями, та гачками закріпленими у очних орбітах або у вухах плода.   

Неправильне розміщення кінцівок

Основними причинами непра­вильного розміщення кінцівок є:

  • невідповідність динаміки маткових скорочень,
  • відсутність активних рухів плода.

У першому випадку виправленню кінцівок плода перешкоджає ший­ка матки, в яку вони впираються, а у другому - взагалі не можна їх виправити, бо таке виправлення здійснюється тільки при активній участі живого плода.

Згинання кінцівок у зап'ястних суглобах

При акушерському досліджені встановлюють що із родових шляхів виступає одна кінцівка а інша зігнута в зап'ястному суглобі. Може бути двостороннє згинання кінцівок у зап'ястних суглобах.

Допомога: захоплюють рукою копитця та, відштовхуючи плід у матку виправляють положення кінцівок.

Згинання кінцівок у ліктьових суглобах

Може бути одно та двостороннє. Плечова кістка приймає вертикальне положення і збільшує об'єм грудей, що створює перешкоду для виведення плода. При акушерському дослідженні промацують кінцівки на рівні носового дзеркальця а в лошати міжщелеповому просторі.

Допомога: На кінцівки і голову накладають акушерські петлі. Плід відштовхують у матку та тягнуть почергово за кінцівки. Після виправлення кінцівок витягують плід. 

Згинання кінцівок у плечових суглобах

Може бути одно- чи двостороннім. Ця патологія полягає у підгинанні однієї чи обох кінцівок під живіт плода. Акушерським дослідженям у родовому каналі виявляють голову і плечові суглоби плода.

Допомога: захоплюють кінцівки плода за передпліччя і підтягують його до входу в таз. Потім, за одночасного відштовхування тулуба в матку, переводять кінцівку в зап'ястне передлежання а потім виводять в родовий канал.

П'яткове передлежання однієї або двох кінцівок

Буває одно- та двохстороннє. Ця патологія ускладнює проходження плода через таз породіллі. За одностороннього п'яткового передлежання з родових шляхів виходить одна кінцівка з повернутою до верху підошвою а іншої не видно.

Допомога: фіксують правильну розміщену кінцівку. За допомогою петле провідника проводять акушерську мотузку в ділянку скакального суглоба а потім зміщують її вниз до путового суглоба. Тому акушер повинен ввести руку в матку, взяти копитце в долоню, і після того, як помічник відштовхне плід у матку вивести кінцівку у родові шляхи.

Згинання кінцівок у кульшовому суглобі

Може бути одно- чи двохстороннім. Із родових шляхів виходить одна тазова кінцівка, а введеною у родові шляхи рукою намацують хвіст і стегно другої кінцівки. Якщо обидві кінцівки зігнуті діагноз поставити важко.

Допомога: за двобічного згинання кінцівок у кульшових суглобах обводять акушерські мотузки навколо обох кінцівок потім наскільки можливо, зсовують вниз мотузки до скакального суглоба. Відштовхуючи рукою або клюкою плід у порожнину матки переводять кінцівки спочатку у п'яткове передлежання, а потім виправляють. 

Неправильні позиції

Нижня і бокова позиції можуть бути як при головному, так і тазовому передлежанні плодів. Неправильні позиції бувають наслідком недостатньої скоротливої функції матки і черевного преса, у старих тварин з об'ємним черевом.

Нижню і бокову позицію плода діагностують промацуванням передлежачих грудних кінцівок і голови плода. Підошви копитець і голова плода нижньою щелепою повернуті до верху або вбік. При тазовому передлежанні з нижньою та боковою позицією із родових шляхів прорізуються кінцівки з підошвами, повернутими до низу або вбік.

Допомога: щоб перевести плід із нижньої позиції у верхню, його необхідно відштовхнути у матку на передлежачі частини накладають акушерські петлі і доручують помічнику підтягувати за них. Одночасно акушер рукою, підведеною під плід намагається повернути його навколо повздовжньої осі. Для переведення плода у верхню позицію можна також зафіксувати плід і застосувати повертання породіллі, як це робиться під час скручування матки.

Неправильне положення плода 

Патологія зустрічається рідко і тільки при акушерському досліджені ветеринарний лікар може поставити діагноз:

Поперечне положення плода з черевним передлежанням

Під час введення руки у родові шляхи промацують передні і задні кінцівки, спрямовані у родові шляхи та черевну стінку плода.

Допомога: зафіксувавши кінцівки акушерськими мотузками вводять руку у родові шляхи, рукою або клюкою відштовхують передні кінцівки і частину плода у матку, намагаючись надати плоду верхню позицію. Помічник акушера підтягує плід за кінцівки і спрямовує у родовий канал. 

Поперечне положення зі спинним передлежанням

При досліджені родових шляхів намацують лише спину плода.

Допомога: плід відштовхують в матку і розміщують його тазову частину ближче до входу в родові шляхи. Після переведення плода у тазове передлежання підтягують його до виходу с тазу матері. За неможливості виправлення даної патології проводять кесарів розтин.

Вертикальне положення з черевним передлежанням

При акушерському досліджені в родовому каналі намацують таз, чотири кінцівки і голову плода.

Допомога: акушер фіксує розміщені ближче до родового каналу кінцівки і підтягуючи їх за мотузки відштовхує одночасно плід в матку та переводить його в верхню позицію.

Вертикальне положення плода зі спинним передлежанням

При акушерському досліджені в родових шляхах промацується спина, холка та крижі плода.

Допомога: рукою або клюкою відштовхують у матку передню частину плода підтягують до входу в родовий канал задню, виправляють позицію та членорозмиіщення та витягують плід. 

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати