Гінекологічні хвороби

Це патології, які виникають у статевих органах самки і приводять до тимчасової або постійної неплідності

Кіста яєчника у суки
Кіста яєчника у суки

Серед гінекологічних хвороб найбільш поширеними є: рани вульви, вестибуліти та вагініти, піометра, персистентне жовте тіло та кіста яєчників.

Рани вульви - пошкодження статевих губ. Найчастіше рани виникають у корів внаслідок удару рогами, розривів колючим дротом, при народженні великих плодів. У кобил і сук при укусах самками та самцями, у овець при стрижці.

Свіжі рани характеризуються кровотечею, а давні - утворенням грануляційної тканини. Влітку дуже часто їх заселяють личинки мух.

Рани обумовлюють неповне змикання статевої щілини і занесення в неї інфекції.

Лікування

Проводять хірургічну обробку ран. На свіжі рани накладають вузловаті шви. перед обробкою рани проводять епідурально-сакральну анестезію та змазують їх антисептичними мазями. Якщо рани незначні, то господарі тварин можуть самостійно надати лікувальну допомогу у вигляді змазування ран антисептиками (санофіт, крем-емульсія ДЕ та ін.), а в літню пору, щоб не допустити відкладання личинок мухами, обробляють рани креоліном та іншими відлякуючими речовинами.

Вестибуліт і вагініт - це запалення слизової оболонки переддвер'я та піхви. Причинами даної патології є травми, що виникають при грубому введенні піхвового дзеркала, інструментів для осіменіння при проведенні вагінального дослідження, при природному паруванні з самцями, які є носіями скритої інфекції тріхомонозу та вібріозу. У тварин виникає занепокоєння, часті сечовиділення та дефекація, слизова оболонка почервоніла, набрякла, з ділянками крововиливів, покрита ексудатом.

При тріхомонозі появляються висипи навколо клітора  та на стінках піхви у вигляді ороговілих утворень величиною з просяне зерно (явище тертушки).

Лікування

Застосовують промивання піхви розчинами антисептиків (риванол, фурацилін), в/вагінально вводять антимікробні розчини, емульсії, мазі з протизапальною та заживляючою дією (гістерезол, септогель, неовагіналь, йодосол, іхтіолову та ін.)

Рекомендації з власного досвіду: Добре зарекомендувало себе спринцування піхви за допомогою приладу для осіменіння свиней насиченим розчином цукру (200 г цукру на 100 мл води), який діє антимікробно, не впливаючи негативно на тканини. Можна застосовувати також і тампонування піхви фітонцидами - часниковою водою (1:10), а також антисептичними мазями (синтоміцинова, іхтіолова).

Піометра - ускладнення ендометриту, яке характеризується накопиченням гнійного ексудату в порожнині матки при закритій її шийці. Причинами даної патології є атонія і гіпотонія матки, коли шийка закривається і накопичений в порожнині матки ексудат розкладається, а токсичні продукти розпаду подразнюють слизову оболонку і збільшують об'єм ексудату. Продукти розпаду всмоктуються в кров і викликають інтоксикацію організму.

Найчастіше дана патологія виникає у сук і кішок. Цьому сприяють пропуски парування, зхастосування контрацептивних препаратів, що порушують гормональний стан.

Рекомендації лікаря: Власникам тварин необхідно уважно спостерігати за станом тварин і при появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, пригнічення, спрага, різке схуднення,збільшення об'єму живота) звернутися по допомогу до ветеринарного лікаря, так як у тварин виникає інтоксикація і загибель

Лікування проводять тільки оперативне, яке полягає в екстирпації (повному видаленні) матки. 

Персистентне жовте тіло - це жовте тіло,що не розсмоктується протягом 25-30 днів після родів.

Причинами даної патології є незбалансована і неповноцінна годівля, відсутність моціону у післяродовому періоді, запальні та дистрофічні процеси в матці, затримка посліду, субінволюція матки, гормональні розлади.

У тварин відсутня стадія збудження. При ректальному дослідженні промацується в яєчнику жовте тіло різної форми і величини, яке випинається над поверхнею яєчника.

Лікування проводять якнайшвидше з метою фізіологічного перебігу післяродового періоду та відновлення репродуктиврої функції. Застосовують препарати дінотром, сурфагон, які зумовлюють морфологічну і функціональну регресію жовтого тіла та стимулюють лютеолізіс.

Кісти яєчників - це сферичні порожнини, що утворилися в яєчнику із неовульованих зрілих фолікулів або жовтих тіл в результаті надлишкової секреції або затримки рідини.

Однією з поширених гінекологічних проблем у корів є фолікулярні кісти, які виникають при розладах функції гіпофізу, недостатній секреції лютеінізуючого гормону, який відіграє головну роль в овуляції та утворенні жовтого тіла. Причини виникнення кіст недостатньо вивчені.

Прояв клінічних ознак залежить від величини кісти. у корів спостерігається анафродизія (відсутність статевих циклів) або німфоманія (безперервне статеве збудження), з'являються глибокі впадини між коренем хвоста та сідничими горбами, корови стрибають на інших корів, виконуючи роль "бугая". При ректальній пальпації в яєчниках виявляють порожнини з потовщеною стінкою та бугристою поверхнею.

Лікування

Існує безліч схем лікування кісти яєчників, які забезпечують ефективність на 70-80%. Енукліація кіст не проводиться так як порушується кровопостачання, може виникнути крововилив та запалення.

1 схема лікування

  • 1-й день - оварелін 2 мл в/м, 
  • 9-й день - ензапрост 5 мл в/м, 
  • 18-й день - оварелін 2 мл в/м, 
  • 25-й день ензапрост 5 мл в/м, 
  • 27 -й день - оварелін 2 мл в/м

2 схема лікування

  • 1-й день - оварелін 2 мл в/м
  • 6-й день - оварелін 2 мл 
  • 14-й день - простагландини (сурфагон, ензапрост, естромакс) 2 мл в/м

Рекомендації з власного досвіду лікування: Лікування кіст проводимо за допомогою препаратів сурфагону та овареліну двократно з інтервалом між введеннями 11 днів.


Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати